Nie ma powodu do wstydu - o wizycie u psychiatry

jącymi na innych oddziałach. Dzieje się tak dlatego, że również osoby ciężko chore, które chociaż nie posiadają żadnych zaburzeń psychicznych, mogą jednak popaść w depresję z powodu swoich fizycznych objawów. Wobec tego na wszystk

Nie ma powodu do wstydu - o wizycie u psychiatry

Długotrwała opieka psychiatryczna nad osobami chorymi

Opieka psychiatryczna w szpitalach sprawowana jest zarówno nad pacjentami oddziałów psychiatrycznych, jak i nad osobami przebywającymi na innych oddziałach. Dzieje się tak dlatego, że również osoby ciężko chore, które chociaż nie posiadają żadnych zaburzeń psychicznych, mogą jednak popaść w depresję z powodu swoich fizycznych objawów. Wobec tego na wszystkich oddziałach szpitalnych prowadzone są zarówno konsultacje psychologiczne, jak i psychiatryczne. Pozwalają one nie tylko na wspieranie osób ogólnie chorych, ale też na diagnozowanie poważnych chorób psychiatrycznych. Osoby cierpiące z tego powodu będą wymagały długotrwałej pomocy psychiatrycznej, podobnie jest z osobami ciężko chorymi fizycznie.


Leczenie psychiatryczne dzieci pozostających w trudnej sytuacji rodzinnej

Dzieci pozostające przez dłuższy czas w trudnej sytuacji rodzinnej mogą wymagać podjęcia jakiejś interwencji psychologicznej lub psychiatrycznej w państwowym lub prywatnym gabinecie. W czasie terapii poddawane analizie będą rysunki rodzinne wykonywane przez dzieci. W przypadku dzieci, które są jeszcze małe lub bardzo zamknęły się w sobie, analiza ich rysunków może znacznie więcej powiedzieć o naturze problemu rodzinnego niż sama rozmowa. Analizowany będzie także sposób zachowania dzieci w czasie, kiedy pozostają w towarzystwie swoich rodziców, a w razie potrzeby psychiatra będzie mógł wystąpić do sądu o ograniczenie praw rodzicielskich dotychczasowych opiekunów prawnych dziecka. Czasami jego leczenie będzie musiało również zostać wsparte odpowiednią farmakologią.


Opieka psychiatryczna sprawowana nad rodzinami przyjmującymi dzieci z domów dziecka

Dziecko przyjęte do rodziny zastępczej może uważać się za szczęściarza, jednak zdarza się, że przeszło już w swoim życiu naprawdę sporo i dlatego nie może sobie poradzić w nowej sytuacji bez pomocy psychiatrycznej. Zdarza się także, że trafia ono ze swoimi problemami do dużej rodziny zastępczej, która również wymaga okazania jej pomocy w tym, żeby opiekunowie prawni mogli dobrze odpowiadać na wszystkie potrzeby swoich wychowanków. Dlatego czasami psychiatrzy odwiedzają rodziny w ich domach, obserwują sposób zachowania wszystkich domowników i rozmawiają z każdym z nich z osobna. Takie wizyty mogą odbywać się w ramach prywatnej opieki psychiatrycznej, a ich uzupełnieniem może być indywidualna terapia dziecka przyjętego do rodziny zastępczej.