Odzież medyczna - ważniejsza niż myślisz

lastycznej. Chociaż niewiele osób o tym wie, również na przykład fotele wykorzystywane we fryzjerstwie są produkowane przez firmy zajmujące się zaopatrzeniem medycznym. Takie sprzęty muszą być specjalnie wyprofilowane i wygodne dl

Odzież medyczna - ważniejsza niż myślisz

Aparatura przydatna w kosmetologii

Aparatura potrzebna do zabiegów upiększających to nie tylko sprzęty lekarskie do przeprowadzania zabiegów laserowych czy do chirurgii plastycznej. Chociaż niewiele osób o tym wie, również na przykład fotele wykorzystywane we fryzjerstwie są produkowane przez firmy zajmujące się zaopatrzeniem medycznym. Takie sprzęty muszą być specjalnie wyprofilowane i wygodne dla klienta, dlatego też warto zainwestować w takie profesjonalne urządzenie. Specjalistyczne urządzenia są przydatne również przy takich zabiegach, jak wykonywanie makijażu permanentnego czy tworzenie tatuaży. Są to dość drogie sprzęty, bez których jednak nie sposób się obejść prowadząc gabinet kosmetyczny, nawet jeśli jest to zakład fryzjerski.


Technologia medyczna

Technologia medyczna

Technologia medyczna - w ujęciu szerokim to dowolny rodzaj wiedzy zaangażowanej w realizację zadań i osiąganie określonych rezultatów systemu opieki zdrowotnej. W ujęciu wąskim technologie medyczne to środki niematerialne (wiedza, umiejętności, procedury, rozwiązania organizacyjne) i materialne (leki, urządzenia) związane bezpośrednio lub pośrednio z udzielanymi świadczeniami opieki zdrowotnej i konkretnymi interwencjami (leczniczymi, diagnostycznymi, rehabilitacyjnymi bądź prewencyjnymi).

W polskim systemie zdrowotnym dostęp obywateli do technologii medycznych (leków, wyrobów medycznych, procedur medycznych i systemów organizacyjnych) jest regulowany przez ubezpieczyciela - Narodowy Fundusz Zdrowia - w oparciu o przeprowadzoną ocenę technologii.

Ocena technologii medycznych (HTA, ang. health technology assessment) składa się z analizy efektywności klinicznej (wykonywanej zgodnie z zasadami EBM), analiz ekonomicznych (wykonywanych zgodnie z zasadami farmakoekonomiki) oraz analizy wpływu refundacji danej technologii na budżet płatnika (w polskim systemie zdrowotnym - na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia). HTA ma rosnące znaczenie dla podejmowania decyzji o refundacji technologii medycznych, stanowiąc racjonalną podstawę tych decyzji.

Jedną z pierwszych instytucji państwowych regulujących ocenę technologii medycznych udostępnianych ubezpieczonym obywatelom w ramach państwowej opieki zdrowotnej był brytyjski instytut NICE. W Polsce ocenę technologii medycznych, zgodnie z odpowiednimi wytycznymi1 przeprowadza Agencja Oceny Technologii Medycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologia_medyczna


Wyniki dezynfekcji

Dezynfekcja (po polsku dosłownie oznacza odkażanie) ? postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników1. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe1. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.

Wyniki dezynfekcji zależą od trzech czynników:

drobnoustroju ? gatunek, liczba, aktywność fizjologiczna,
środka dezynfekcyjnego ? właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, czas działania,
środowiska ? temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, poziom kationów Ca2+ i Mn2+ itp.

Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynfekcja